etapa
SEDMÁ
HIKING AROUND CZECHIA
is a hiking project to hike all around the Czech Republic. We don't hike directly on the border, but in it's proximity in order to see as much beautiful and interesting places as we can.
Every stage provides useful info for planning a hiking trip.
Aš - Kraslice
vzdálenost: 56 km
doba: 1,5 dny
převýšení ↑ 1132 m
↓ 1278 m
nejvyšší bod: Vysoký Kámen 774 m
Půlvíkendová rychlovka z Aše do Kraslic.
Dlouhý den, který by se dal rozdělit na dva, rozhledny a houbaření podél cest ve Smrčinských lesích, kde se davy lidí nehrozí.
Plánování výletu
Do Aše se dostaneme vlakem ČD přes Cheb, trať dál pokračuje do Německa.
Z Kraslic se dá odjet vlakem do Sokolova, odkud jezdí podkrušnohorské vyhlídkové rychlíky, nebo do Karlových Varů, odkud kromě vlaku jezdí i autobusy RegioJet a Flixbus. Cesta autobusem je výrazně rychlejší.
Vlaky jezdí přes Vojtanov a Hazlov, jiná trať vede do Skalní a Lubů
Ubytování: Aš, Skalná, eventuálně Plesná, Luby, Kraslice. Poblíž rozhledny Háj je rekreační areál včetně možnosti ubytování.
Na začátku a konci túry je možno nakoupit ve městech (v Kraslicích supermarket naproti nádraží). Cestou omezeně ve Vojtanově, Skalné a Lubech.
Hospody jsou ve větších obcích, otevírací dobu je lepší ověřit dopředu, zvlášť mimo sezónu. U rozhleden Háj a Kepellenberg je turistický chata s občerstvením. Ve skalní pod hradem Vildštejn jsou kavárny.
V Dolních Pasekách se nachází minerální pramen. U ruiny kaple pod vrchem Kapellenberg je značený pramen, ale v létě nemá vodu (srpen 2020). Cestou drobné potůčky, ale je lepší počítat se zásobou vody, případně se dá doplnit v obcích.
Trasa
km 0
Aš - město (nádraží)
Nejzápadnější město v ČR.
Vlak z Chebu má v Aši několik zastávek, tahle je nejnižší centru. Před městem se železniční trať rozdvojuje. Jedny koleje vedou do německého Selbu, druhé na konec výběžku do Hranic.
Ve městě je k vidění hlavně zámeček, muzeum a kostel na Mikulášském vrchu, muzeum Ašska u náměstí.
Ke známé rozhledně na vrchu Háj vede modrá značka upravenými parky.
km 3,0
Bismarckova rozhledna (Rozhledna Háj u Aše)
Čtyřpatrová kamenná rozhledna, 122 schodů
Záměr postavit rozhlednu na vrchu Háj / Hainberg je staršího data, ale nepodařilo se získat dostatek prostředků. Situace se však změnila v roce 1895 u příležitosti 80. narozenin prvního německého kancléře Otto von Bismarcka. Byl založen spolek pro výstavbu rozhledny a z obrovského množství architektonických návrhů vybrán vítězný.
První návštěvníky přivítala kamenná věž na počátku minulého století. V roce 2010 byl v okolí vybudován sportovní areál a rozhledna nedávno prošla rekonstrukcí.
Pokračujeme po žluté dolů sjezdovlami a na Dolní a Horní Paseky.
km 6,1
Dolní Paseky
V severní části obce najdeme Minerální pramen známý již od 12. století. Později byl považován za léčebný a byl nad ním vystavěn dřevěný altán, který byl nahrazen zděným pavilonem.
Přecházíme most přes řeku (za mostem kamenný smírčí kříž) a dále po žluté do Horních Pasek.
km 8,6
Horní Paseky
Malá část obce, nad níž se nachází park větrných elektráren. Mezi věžemi elektráren stojí Rozhledna Stráž u Aše. Jedná se o 11 metrů vysokou bývalou vojenskou strážní věž ze 70. let, která je dnes (2020) ve velmi špatném stavu.
Kolem větrného parku scházíme ke státní hranici a na část cesty přecházíme do Německa. Před obcí Bad Brambach odbočujeme na upravenou značenou cyklostezku (Musikantenradweg) podél hraničního potoka. Cestou nová zastřešená dřevěná lávka přes potok.
km 16,7
Kapellenberg - 795 m
Na vrcholu kopce se nachází 18 m vysoká dřevěná rozhledna, původně otevřená ve třicátých letech minulého století. Po okupaci Československa v roce 1968 byla věž pro návštěvníky uzavřena, později byla kvůli havarijnímu stavu odstraněna východoněmeckými úřady. V roce 1982 byla obnovena byla podle původních plánů a se znovu otevřena 1993.
Pod kopcem směrem na Schőnberg najdeme ruiny kaple. Pramen jsme našli vyschlý (srpen 2020).
Pokračujeme po žluté na Schőnberg, kde se nachází zrekonstruovaný zámeček, dále k hlavní silnici a po ní přes hranice zpět do ČR do pohraničního města Vojtanov (několik čerpacích stanic, nádraží).
km 24,7
Starý rybník - zřícenina
Na kraji obce stojí mezi Čistým a Novým rybníkem areál zříceniny gotického hradu, empírového zámku a hospodářského dvora. Hrad se 14. století na konci 18. století vyhořel a jako sídlo byl v polovině 19. století nahrazen zámkem. Je chráněn jako kulturní památka, ale i přes to je dnes ve velmi špatném a neudržovaném stavu. Areál je oplocen soukromým majitelem a chátrá.
Po silnici a zelené značce přejdeme do nedaleké Skalné.
km 24,9
Skalná, Hrad Vildštejn
Dříve se město nazývalo stejně jak hrad - Vildštejn.
Románský hrad z doby kolem r. 1200 patří k nejstarším vodním kamenným hradům v Čechách. Ve své historii mnohokrát měnil majitele a prodělal mnoho přestaveb. V padesátých letech byl po zestátnění velmi zdevastován a v osmdesátých letech bylo dokonce vydáno demoliční rozhodnutí. Naštěstí k demolici nedošlo a na přelomu tisíciletí koupil ruinu soukromý majitel, který stavbu po rekonstrukci otevřel veřejnosti. Rekonstrukce stále pokračují
Dnes je v hradu malé muzeum - expozice věnovaná soudnictví a věznění, hospoda a prostor pro kulturní akce.
Ze Skalné pokračujeme dlouho po červené. Přes Velký Luh do Lomničky a Lubů.
km 33,0
Lomnička
Obec Lomnička má velmi silnou židovskou tradici. Příchod židů se předpokládá v druhé polovině 18. století. Židovský hřbitov z počátku 19. století se nachází na kraji lesa a byli zde pohřbíváni židé i z mnoha okolních vesnic (poslední v roce 1924). V minulosti byl poničen a obvodová zeď zbořena. Na přelomu tisíciletí byl částečně rekonstruován. Dnes je v borovém lese přes osmdesát náhrobních kamenů.
Kolem obce vede naučná stezka s tematiku židovské historie. K dalším zastavením patří domek rabína, hřbitov a kostel.
Červená značka pokračuje po silnici přes Vackov a dál lesem a loukami do Lubů.
km 38,1
Luby
Historie města Luby, bývalého Schönbachu, je spjata s výrobou houslí. Výroba strunných nástrojů se traduje už od počátku 17. století. To připomíná památník - socha houslisty.
Na kraji města přicházíme kolem hřbitova s pěkně upravenou kaplí. V Lubech je nádraží, několik hospod, možnost ubytování a nákupu.
Severně od města stával od 17. století zámek. Po několika přestavbách byl zničen ve druhé světové válce. Nějakou dobu sloužil k ubytování pohraničníků a pak dále chátral. Později byl částečně zbořen a dnes zbývá jen jedna z obvodových stěn a to ve velmi špatném stavu.
Přicházíme zámeckou alejí, udržovanou díky okolnímu golfovému areálu. Pokračujeme po červené na Vysoký Kámen. Pozor, podél silnice je turistická trasa přeznačena (2020).
km 45,6
Vysoký kámen - 774 m
Křemencové skály na vrcholu kopce připomínají zříceninu hradu. Skalní stěna je částečně osazena jištěním pro sportovní lezení. Okolo vede pěšina a na vrcholu je přístupná vyhlídka po plechové lávce. Výhled je na všechny světové strany (Slavkovský les, Český les, Smrčiny a kopec Háj s rozhlednou, Krušné hory se Špičákem a Klínovcem).
Na Vysokém kameni stával podle pověsti velký hrad, který byl proklet a propadl se do země. Ve skále jsou údajně ukryty nesmírné poklady hlídané Bílou paní, k nimž se přístup otvírá pouze na Velký pátek. Jižně od Vysokého kamene se prý do země propadla také celá vesnice. Podle legendy se zde občas z hlubin země ozývá slabý nářek mrtvých a vyzvánění kostelních zvonů.
Do Kraslic je možné dojít po červené, nebo po žluté a dál po silnici.
km 56,0
Kraslice
Název města prý nepochází z malovaných velikonočních vajíček, ale ze zkomoleniny nářečného pojmenování označení kopce porostlého jehličnatým lesem.
Ve městě najdeme nádraží (Vlak do Sokolova nebo Karlových Varů), restaurace, ubytování a možnost nákupu.