etapa
DVACÁTÁ ČTVRTÁ
HIKING AROUND CZECHIA
is a hiking project to hike all around the Czech Republic. We don't hike directly on the border, but in it's proximity in order to see as much beautiful and interesting places as we can.
Every stage provides useful info for planning a hiking trip.
Nová Bystřice - Černé Údolí
Z České Kanady přes rovinu rybníkářské krajiny Třeboňska až na úpatí Novohradských hor. V době, kdy listí na stromech žloutne a červená podzimem, ale léto se ještě nechce vzdát a slábnoucí paprsky slunce barví krajinu do zlata.
vzdálenost: 90,2 km
doba: 2 dny
převýšení ↑ 987 m
↓ 867 m
nejvyšší bod: Kraví Hora 953 m
Plánování výletu
Do Nové Bystřice se dostaneme za půlhodinu autobusem z Jindřichova Hradce, kam z Prahy jedou autobusy nebo vlaky s přestupem ve Veselí nad Lužnicí.
Z Černého Údolí jezdí autobusy přes Benešov nad Černou, Kaplici a České Budějovice. Frekvence spojů je však velmi řídká. Častější spojení je z Českých Velenic nebo z Nových Hradů.
Ubytovat se dá v Nové Bystřici, v lesích na Peršláku, v Chlumu u Třeboně, Českých Velenicích a Nových Hradech. U rybníků jsou často kempy, například u Staňkovského rybníka hned několik.
Nakoupit se dá ve větších obcích, v neděli bývají malé potraviny zavřené (omezeně Nová Bystřice, České Velenice a Nové Hrady). V sezóně jsou stánky, kavárny a restaurace v otevřených hradech a zámcích, případně v kempech.
V Novohradských horách jsou v lesích studánky, ale v závislosti na sezóně mohou některé být vyschlé. Spolehlivý je pramen v Dobré vodě. Většinou je lepší se zásobit v obcích.
Trasa
km 0
Nová Bystřice
Město leží velmi blízko rakouské hranice, najdeme tu pěkně náměstí a zámek.
Z Jindřichova Hradce vede poslední úzkorozchodná železnice v Čechách, v současnosti bohužel není v provozu (2023). Muzeum u nádraží je též delší dobu zavřené. Také sem jede autobus a to výrazně rychleji.
Po zelené na Peršlák a k Hornímu Pstruhovému rybníku.
km 7,8
Peršlák
Nedaleko areálu lesního hotelu najdeme kámen republiky a za hraničním Červeným potokem se nachází nejsevernější bod Rakouska
Dál po modré do Staňkova
km 19,1
Staňkov
Ve Staňkově najdeme potraviny a několik kempů.
Staňkovský Rybník je s rozlohou 272 ha šestým největším rybníkem na Třeboňsku a sedmým největším rybníkem v ČR. Byl vybudován v roce 1550 Mikulášem Ruthardem z Malešova a dlouho byl největším rybníkem vůbec. Dnes je nejdelším českým rybníkem (6 km), rybníkem s nejdelší břehovou čárou (25 km) a s největší hloubkou (u hráze 16 m). Je však nejméně výnosným, proto je využíván především pro rekreaci.
Po silnici a cyklostezce podél rybníka Hejtman do Chlumu u Třeboně
km 22,1
Chlum u Třeboně
Na hrázi rybníka Hejtman se nachází zámecký areál. Pro veřejnost je dnes přístupný jen park, zámek je v soukromém vlastnictví. Byl postavený v roce 1710 na místě původní tvrze. Současnou podobu dvoupatrové trojkřídlé budovy s mansardovou střechou získal v letech 1902–04 za Františka Ferdinanda d'Este. Po roce 1918 zámek sloužil jako letní byty.
Na vršku severně od hráze stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, ke kterému vede krátká křížová cesta. Na jižní straně rybníka se dá po dřevěné lávce přejít na malý ostrůvek.
Dál pořád po červené značce do Českých Velenic a do Nových Hradů.
km 32,9
Františkov
Obec, jež se podobně jako mnohé další dostala do pohraničního pásma. Dřívější životu tu připomíná tovární komín a vysoké budovy mlýna. Najdeme tu některé zajímavé staré stavby a zbytky vodních náhonů u Dračice. Dnes se sem život vrací v podobě restaurace a ubytovacích zařízení.
km 42,9
U Halámek
Hraniční přechod Halámky-Nagelberg. Červená stezka přechází hlavní silnici kousek od hranice a následně obchází rozsáhlé pískové lomy. Ložisko Halámky je obecně považovanáno za nejkvalitnější zdroj štěrkopísků v jižních Čechách
km 46,6
Nová Ves nad Lužnicí
Na kraji obce, vedle bývalých kasáren pohraniční stráže se nacházela obec Krabonoš. Ta se po vysídlení stala současní pohraničního pásma a domy byly srovnány se zemí. Dochoval se pouze kostel a to značně poničený. Dnes se ho bývalí němečtí obyvatelé spolu s Čechy snaží dát dohromady a několikrát do roka tu pořádají mše.
km 52,3
České Velenice
České Velenice jsou významným železničním dopravním uzlem. Poblíž hraničního přechodu České Velenice - Gmund se nachází nádraží, jahoz stavba znamenala významný posun v rozvoji této oblasti. Již v 19. století tu jezdily vlaky do Vídně, do Plzně i do Prahy. Rozvoj zastavil až pád železné opony a původní ruch už se sem nevrátil, ikdyž probíhají rekonstrukce i nová výstavba.
V Českých Velenicích byla mimo jiné vůbec první trolejbusová linka na českém území.
Pokračování stále po červené do Nových Hradů.
km 67,1
Hraniční přechod Nové Hrady - Pyhrabruck
V rámci malého hraničního přechodu byl vybudován Skanzen ochrany státní hranice, zejména v době studené války. Je součástí Novohradského muzea a byl zpřístupněn v roce 2013. Můžeme zde vidět například původní drátěný zátaras nebo strážní věž.
km 70,9
Nové Hrady
Dominantou obce je gotický hrad ze 13. století. Vznikl na obchodní stezce a v průběhu staletí mnohokrát čelil nepřízni osudu v podobě husitů, císařského vojska, požáru, výbuchu střelného prachu nebo dokonce zemětřesení. Ochranu před nepřáteli zajišťovala mohutná zeď a hlavně nezvykle hluboký a široký příkop. V 17. století byl rozšířen.
V Nových Hradech najdeme také Empírový zámek z let 1801 - 1810 postavený rodem Buquoyů. Po roce 1945 byl zestátněn a byla zde umístěna střední zemědělská škola. Dnes je zámek majetkem Akademi věd ČR, sídlí zde Ústav nanobiologie a strukturní biologie. Prostory jsou využívány k pořádání konferencí, výstav a koncertů.
V centru nevelké obce se nachází Barokní klášter sv. Petra a Pavla založený v roce 1678 a navázaný na, původně gotický kostel. Od roku 1945 jej využívala pohraniční stráž, která se podepsala na jeho špatném stavu. V roce 1991 byl navrácen původnímu majiteli - řádu servitů. V současnosti je klášter kulturním a duchovním centrem, ve kterém se konají vzdělávací programy a kulturní akce.
Červená turistická značka pokračuje dál na jihozpad přes Horní Stropnici až do Dobré Vody. Cestou stojí za krátkou odbočku Naučná stezka do Terčina údolí. Národní přírodní památka byla vyhlášena v roce 1949 v údolí říčky Stropnice. Původně krajinářský park o rozloze okolo 140 ha vznikl za hraběnky Terezie Buquoyové. Kromě cizokrajných dřevin, drobných historických staveb a zřícenin (například Modrého domu) tu najdeme i uměle vytvořený vodopád.
km 74,3
Tvrz Cuknštejn
Tvrz z 15. století je v současné době v rekonstrukci a nepřístupná.
km 76,4
Horní Stropnice
Obec Horní Stropnice bývala původně malou osadou nacházející se na okraji neosídleného pohraničního hvozdu. Vznikla už ve 12. století a jejímu hospodářskému rozmachu chyběla železnice. I tak se sala centrum podhůří Novohradských hor, ale znovu utrpěla pádem Železn opony.
Dnes se nachází v přírodním parku Novohradské hory a je výchozím místem turistických cest.
Po červené před Dobrou Vodu a Kraví Horu.
km 79,6
Dobrá Voda
Kostel Panny Marie Těšitelky z počátku 18. století je poutním místem přezdívaným „Jihočeské Lurdy“, kam míří mnoho poutníků z Česka i ze sousedního Rakouska.
Byl postaven na místě léčivého pramene a nahradil tak malou kapličku, která již nedostačovala počtu přicházejících poutníků. Kostel nechala v roce 1888 zrekonstruovat hraběnka Filipina Buquoyová. Po 2. světové válce a za totalitního režimu stavba chátrala. Dnešní podobu dostal poutní chrám až kompletní rekonstrukcí mezi lety 2011 a 2016.
km 81,7
Kraví Hora - 953 m n. m.
Na třetím nejvyšším vrcholu okresu České Budějovice stojí přístřešek a Rozhledna Kraví hora (Kühberg)
Bývalá vojenská hláska z roku 1988 stojí na místě dřívější triangulační věže. Dlouho byla nepřístupná, až v roce 2001 začala být využívána jako telekomunikační věž i jako rozhledna. Vyhlídkové plošina je ve výšce 32 m.
km 90,2
Černé údolí
Původně vorařská osada je součástí Benešova nad Černou. Žofínský prales je nejstarší rezervace na území České republiky se nachází ve vrcholových partiích Novohradských hor. Tato oblast je unikátní v zachování původního pralesovitého lesního porostu, který byl ponechán samovolnému vývoji.
Autobusy odsud jezdí před Benešov nad Černou