top of page
etapa_XX15-Jizerky_prehled.png

etapa

TŘINÁCTÁ

HIKING AROUND CZECHIA

is a hiking project to hike all around the Czech Republic. We don't hike directly on the border, but in it's proximity in order to see as much beautiful and interesting places as we can.

Every stage provides useful info for planning a hiking trip.

obrys CR_stezka_02.png

Frýdlant - Harrachov         

Frýdlantským výběžkem, podhůřím Jizerských hor, přes Jindřichovice a Nové Město pod Smrkem na nejvyšší vrchol Jizerských hor a dál podél hraniční řeky Jizery až na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. 

mapa_etapa_XX20_Frydlant-Harrachov_mapa.

MAPA TRASY

vzdálenost:         68,2 km   

doba:                   2 dny

převýšení            ↑ 1316 m 

                            ↓ 952 m

nejvyšší bod:      Smrk 1124 m

BLOG - zápisky z cesty

Plánování výletu

icon_doprava.png
icon_nocleh.png
icon_nakup.png
icon_jidlo.png
icon_voda.png

Do Frýdlantu, případně nedalekých Kunratic se dostaneme autobusem z Liberce. Do obcí Černousy, Jindřichovice pod Smrkem nebo Nové město pod Smekem se dá dostat osobními vlaky nebo autobusy přes Liberec či Frýdlant. 

Z Harrachova jezdí přímý autobus do Prahy přes zastávku Kořenov-odbočky (na hlavní silnici u mostu přes Jizeru) a přes Jablonec nad Nisou. 

Ubytování: Frýdlant, Jindřichovice pod Smrkem, Nové město pod Smrkem, Chatka Gorzystów na polské straně Jizerských hor, případně okolí Kořenova a Harrachova.

Součástí rozhledny na Smrku je turistická útulna. 

Frýdlant, Jindřichovice pod Smrkem, Nové Město pod Smrkem, Kořenov, Harrachov

Hospody v obcích, více možností je v Movém Městě pod Smrkem a v Kořenově, případně Harrachově. 

Na polské straně se poblíž hranice nachází chatka Gorzystów (Hala Izerska)

Podél Frýdlantského výběžku je lepší se trochu vodou zásobit. Během stoupání na Smrk se můžeme osvěžit z několika pramenů a podél Jizerských hor také bývá vody dostatek. 

Trasa

km 0

Frýdlant - Kunratice

Frýdlantský výběžek patří mezi pět severních výběžků republiky (spolu se Šluknovským, Broumovským, Jesenickým a Osoblažským výběžkem). Autobus z Liberce jede do Frýdlantu přes zastávku v Kunraticích. 

Vyrážíme cyklostezkou po silnici podél meandrů říčky Smědé přes Višňovou a později po zelené na Černousy.

Frydlant
Cernousy

km 10,4

Černousy

Příjezd je možní zkrátit autobusem nebo vlakem až sem. V obci najdeme zaniklý barokní zámeček. 

Pokračujeme po silnici do Háje, křížíme hlavní tah I/13 (Liberec - Frýdlant - Zawidów). Z Háje po cyklostezce přes pole a lesy na Pertoltice.  

201106162546.jpg
Pertoltice

km 16,7

Pertoltice

Na kraji obce najdeme Betynčinu studánku. Voda je údajně pitná jen po převaření. Kolem Elferova rybníka přijdeme k rozcestí Horní Pertoltice. V rozsáhlé zahradě rodinného domu, jejíž počátek je datován do roku 1890, zřídili manželé Dennenbergovi soukromé arboretum o celkové rozloze 4,5 hektaru. 

Pokračujeme po zelené přes Horní Řasnici a Kamenný vrch na Jindřichovice pod Smrkem. 

201107140818.jpg
201107150404.jpg
201107141128.jpg
201107085204.jpg
Jindrichovice

km 30,1

Jindřichovice pod Smrkem

Obec se nachází na původním keltském území dnešního Frýdlantského výběžku. Severně nad obcí se točí dvě vrtule větrné elektrárny Jindřichovice, jež byla v roce 2003 pilotním projektem větrných elektráren. Po dvaceti letech, v roce 2023 bude tedy jednou z prvních lokalit, která bude muset řešit jak naložit s elektrárnou po skončení doby povinného výkupu elektrické energie. 

Do Jindřichovic přicházíme po naučné stezce "Okolím Jindřichovic za výšinami ideálů a do údolí Duše". Hned na kraji obce je Žijící skanzen - muzeum lidových staveb, jež představuje tradice zdejšího života. Součástí je i nejmladší a jediný plně funkční veřejně přístupný větrný mlýn v Čechách s patnáctilopatkovou turbínou. Byl postaven teprve v roce 2002 jako součást skanzenu Jindřichovice pod Smrkem. Uvnitř je také expozice fotografií ostatních mlýnů v Čechách.

Jindřichovice procházíme podél naučné stezky a kolem nádraží. 

km 32,9

Zřícenina kostela Sv. Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem. 

Na druhém konci Jindřichovic, západně, u silnice do Nového města, najdete zříceninu kostela z poloviny 13. století. Byl zbořen husitskými vojáky při návratu od Baltského moře pod vedením Jana Čapka ze Sán. Do dnešních časů se dochoval pouze zbytek presbytáře.

Zvony z tohoto kostela byly později použity při stavbě nové kaple a zbytky ze zbořeniště byly později využity jako materiál na stavbu silnice. V roce 1999 zde byl proveden archeologický průzkum a celková oprava torza kostela.
Vypráví se, že pod zříceninou je ukrytý chrámový poklad, který byl ukryt před husity. K tomu se váže i legenda podle níž se za měsíčních nocí ve zřícenině kostela zjevuje duch zabitého poustevníka, který zde kdysi žil a byl zabit zločinnými hledači pokladů. Často ho prý viděli sedět na kameni vypadlém z kostelní zdi. Pokračujeme po zelené přes Hřebenáč do Nového města pod Smrkem.

km 38,9

Nové Město pod Smrkem

Nové město pod Smrkem leží přímo pod nejvyšším vrcholem Jizerských hor. Je zde možnost ubytování, dokoupení zásob i dopravy. V okolí Lázní Libverda, Nového Města a dále do Polska je síť uměle vybudovaných cyklistických stezek nazvaná Singltrek pod Smrkem. Funguje od roku 2009, kdy byl Singltrek jedním z prvních u nás. Trasy jsou v terénu dobře značené a doporučujeme se po nich nepohybovat pěšky. 

Pokračujeme městem po žluté kolem Klingerova mauzolea směrem na Streitův obrázek. Dominantu místního hřbitova ve stylu italské renesance si nechala postavit místní továrnická rodina na počátku dvacátého století. 

Poblíž asfaltové silnice najdeme zamřížované vstupy do Štoly František, jedné z mnoha okolních štol z doby těžby cínu v 16. století. 

Nove Mesto
201107170532.jpg
201107175210.jpg
Smrk

km 45,9

Smrk - 1124 m

Nejvyšší hora české části Jizerských hor. Wysoka Kopa na polské straně převyšuje Smrk o dva metry.  Hora dostala název podle ohromného smrku, který zde rostl a po bouři roku 1790 byl vyvrácen

Vrchol leží nedaleko státní hranice. Historicky se tu stýkaly hranice Čech, Lužice a Slezska. Na jižních svazích hory pramení řeka Jizera. Polský pramen Jizery se nachází pod Stógem Izerským (1107 m) na polské straně Jizerských hor.

Od konce 19. století stála na vrcholu Smrku dřevěná rozhledna a turistická chata, která vydržela až do padesátých let. Nová, současná ocelová, rozhledna byla otevřena v roce 2003 a její vrchní plošina je ve výšce 18 metrů. Zmenšená kopie původní dřevěné rozhledny byla postavena v pražské ZOO. 

U paty rozhledny je přístupná turistická útulna. 

Pokračujeme po zelené značce přes hranici do Polska a na sedlo Lacznik (1066 m). Dále po žluté klesáme kolem prameniště Jizery a přibližně podél řeka směr Hala Izerska. 

201108061830.jpg
Gorzystow

km 55,6

Chatka Gorzystów / Hala Izerska

Na místě zaniklé osady Wielka Izera na Velké Jizerské louce (Izerska Łąka) stojí dnes jediná dochovaná budova. Původně budova nové školy se dochovala díky armádě, která si zde zřídila velitelství. V polovině 80. let minulého století byla budova na horskou chatu pro nenáročné turisty.  Dá se sem dostat pouze pěšky, na kole nebo na lyžích a ubytovat se můžete ve vlastním spacáku. (Kapacita cca 40 lidí) 

Restaurace funguje celoročně a je vyhlášená pro nalesniki (lívance s borůvkami a tvarohem nebo houbami sýrem) a pivo grzane (teplé pivo s medem nebo sirupem). Většinou bývá plno a kuchyň je malá, takže čekání na jídlo se může i protáhnout.

Pokračujeme Jizerskou loukou po červené směrem na Orle a Jakuszyce, ale přes kopcem Granicznik odbočíme po neznačené cestě podél Jizery k hraničnímu přechodu Jizerka - Orle. 

201108111748.jpg

km 61,0

Karlovský most přes Jizeru / pěší hraniční přechod Jizerka - Orle

POZOR: Most přes řeku aktuálně (listopad 2020) chybí. Původní frekventovaný Karlovský most přes Jizeru  byl od konce června zavřený kvůli havarijnímu stavu. Turisté ho ale stále využívali, tak ho obec Kořenov nechala strhnout. V září se zde objevila provizorní lávka, kterou později vzala velká voda. 

Řeka se dá přejít o pár metrů výš proti proudu po prkně, přehozeném přes kameny. Pozor ale se psy a dětmi. 

Nový železobetonový most by měl v roce 2021 nahradit zrušený dočasný dřevěný most z roku 2005. Ten zde 15 let sloužil jako náhrada původního železobetonového Karlovského mostu z období 1901-1979.

Po zelené značce přecházíme další dřevěný můstek přes přítok, řeku Jizerku, a krátkým prudkým stoupáním se dostáváme na asfaltovou silnici. Údolím Jizery po červené značce až do Harrachova.  

Most pres Jizeru

km 66,0

Železniční most přes Jizeru

Most přes Jizeru je jedním z nejznáměnších na ozubnicové železniční trati Tanvald - Harrachov. Zde přechází železnice z Jizerských hor do Krkonoš. Byl postaven už na začátku dvacátého století a je vysoký až 25 metrů.

201108122738.jpg
201108134228.jpg
Harrachov

km 68,2

Harrachov, odbočka Kořenov

Osadou Martinské údolí scházíme až k hlavní silnici I/10, kde u mostu přes Jizeru zastavuje autobus (Z Rokytnice přes Harrachov a Jablonec nad Nisou do Prahy).

Případně je po červené možnost dojít až do centra Harrachova.

bottom of page