top of page
etapa_05_prehled.png

etapa

PÁTÁ

HIKING AROUND CZECHIA

is a hiking project to hike all around the Czech Republic. We don't hike directly on the border, but in it's proximity in order to see as much beautiful and interesting places as we can.

Every stage provides useful info for planning a hiking trip.

obrys CR_stezka_02.png

Rozvadov - Cheb         

Přechod severní části Českého lesa až do Chebu v pozdně podzimním mrazivém počasí a téměř bez lidí. Dříve pohraniční pásmo, dnes krásné lesy stále ještě mimo hlavní turistické oblasti. Poměrně velké množství zpevněných cest, vyhlídky z rozhledny na Havranu a návštěva středu Evropy pod Dylení. 

etapa_05_mapa.jpg

Plánování výletu

MAPA TRASY

vzdálenost:         79 km   

doba:                   2,5 dne

převýšení            ↑ 1506 m 

                            ↓ 1619 m

nejvyšší bod:      Dyleň 940 m

BLOG - zápisky z cesty

icon_doprava.png

Rozvadov je velmi dobře dostupný autem po dálnici, hromadná doprava není příliš frekventovaná. Autobus jede ze Stříbra nebo z Plzně s přestupem v Boru a končí na horním konci obce u staré silnice směrem k hraničnímu přechodu.  

Z Chebu jedou přímé vlaky do Prahy přes Plzeň přibližně každé dvě hodiny. 

Cestou není mnoho možností alternativní dopravy. Pouze komplikovaně autobusem z Obory nebo Broumova přes Tachov.

icon_nocleh.png
icon_nakup.png
icon_voda.png

Cesta vede většinou lesními cestami mimo obce, Rozvadov je typická pohraniční obec. Možnosti ubytování jsou velmi omezené. Více možností v podstatě až v Chebu. 

Na Havranu a na Dyleni jsou pěkné přístřešky.

icon_jidlo.png

V Rozvadově a v Pavlově Studenci jsou benzínové pumpy pro nouzový nákup, jinak obchody a restaurace až v Chebu. Občerstvení možné v Hrozňatově. 

V lesích jsou občas potůčky, ale pozor na jejich kvalitu zejména v létě. Lépe myslet na větší zásobu vody. 

Granátová studánka pod Dylení se neosvědšila (2020)

Trasa

km 0

Rrozvadov

Obec nedaleko hraničního přechodu na staré silnici do protější německé obce Waidhaus. Konečná autobusu z Boru je na konci obce směrem k hranici. Blízkost hranice znamená, že tu nejdeme několik čerpacích stanic, kasina a podobné vybavení. Severně od centra obce se nachází Muzeum pohraniční stráže a u staré celnice Muzeum Železné opony.

Vyrážíme po turistické červené značce a příhraniční naučné stezce na sever směrem na Býv. Hraničky, býv. Zahájí a Starou knížecí huť.

Rozvadov

km 10,8

Zadní Zahájí

Z rozcestí možno odbočit po žluté ke zřícenině starého zámku ze 17. století. 

Pokračujeme po zelené, dále po červené přes Stoupu a po modré na vrchol Havran. 

201120155942.jpg

km 17,5

Havran - 894 m

Na vrcholu najdene 24 m vysokou rozhlednu natřenou na modro. Vedle ní dřevěný přístřešek a nedaleko zbytky zátaras železné opony. Obrovská ocelová konstrukce původně sloužila jako stanoviště radiotechnického průzkumu Zpravodajské správy Českoslovenké lidové armády v době studené války. Věž byla mnohem vyšší a měla kompletní zázemí včetně kuchyně a kotelny. Když ztratila své využití, dlouho chátrala a počítalo se s její demolicí. Díky Tachovskému klubu vojenské historie byla rekonstruovaná na turistickou rozhlednu. Z vrcholu máme kruhový rozhled na další kopce a věže Českého lesa, jako například Přimda, Čerchov, Velký Zvon a Dyleň.

Scházíme po modře značené panelové cestě a pokračujeme po příhraniční cyklostezce, která se později napojí na červenou turistickou značku. 

Havran
201121084058.jpg
201121081622.jpg

km 23,6

Bývalá rota pohraniční stráže Vašíček

Několik objektů u lesní cesty, ve velmi špatném stavu s propadajícími se konstrukcemi.

Pokračujeme po červené turistické značce.

Vasicek
201121101814.jpg

km 31,4

Obytná rozhledna Grenzlandturm nad Bärnau

Dvoupatrová kulatá rozhlednička, postavená před více než sto lety místním učitelem jako letní sídlo. Údajně by měla být otevřená každé nedělní odpoledne (2020).

Nachází se přímo na státní hranici, kterou vede asfaltová cyklostezka. Dá se na ní odbočit polními cestami od Studeneckho potoka. 

Pokračujeme k hraničnímu přechodu a kousek po silnici k rozcestí Pavlův Studenec. U silnice je čerpací stanice s možností občerstvení. 

201121120402.jpg
Pavluv Studenec

km 33,0

Bývalý Pavlův Studenec

Pavlův Studenec je jedna z mnoha bývalých obcí, jež zanikla poválečným vysídlením Němců a zřízením pohraničního pásma. Budovy, které nesloužili armádě byly zničeny. Pozdědji byly odstraněny i zbytky sídla pohraniční stráže. 

V místě, kde červená značka kříží silnici, je u rozcestníku památník a nedaleko pietně upravený hřbitov. 

Pokračujeme po červené značce loukami k bývalé Hraničné a dál lesem, kde je možno odbočit na německá Mähring.

201121130544.jpg
Mahring

km 47,5

Mähring

Německá příhraniční obec. Přicházíme přes osadu Treppenstein, kolem obory s vysokou zvěří. Nad obcí je vyhlídková věž u kaple Sv. Anny. 

Pokračujeme cyklostezkou přes hranici na Slatinu a Šachtu, kde z rozcestí pokračujeme po NS Slatina kolem odbočky na bývalý důl Dyleň. Později ze zelené značky odbočujeme ke středu Evropy.  

201121162232.jpg
201121191616.jpg

km 56,1

Střed Evropy

Žulový kámen s nápisem Mittelpunkt Europas stojí na místě, které roku 1865 zaměřili rakousko-uherští zeměměřiči jako geografický střed Evropy. Ve skutečností je na německém území, několik metrů od hranice. Údajně už Napoleon Bonaparte prohlásil za Střed Evropy hodu Dyleň. 

K vrcholu pokračujeme po červené vrcholové značce. 

Stred
201122073712.jpg

km 57,7

Dyleň - 940 m

Hora Dyleň je druhým nejvyšším vrcholem Českého lesa po Čerchově.  Věž, údajně vystavěná bez jediného kousku železa, sloužila v době socialismu k "radioelektrotechnickému boji" a je vidět prakticky z celého Karlovarského kraje. Roli turistické rozhledny si bohužel užila jen velmi krátký čas a dnes do ostře střeženého areálu nemůžeme.
Kousek od vjezdové brány je dřevěný turistický přístřešek. Svého času stávala pod vrcholem i turistická chata, která také padla za oběť pohraničního pásma.

Sestupujeme po červené směrem na Oldřichov opět s možností odbočit přes hranici k rozhledně nad Bad Neualbenreuth.

Dylen

km 63,5

Bad Neualbenreuth

Nad obcí se nachází 20 metrů vysoká rozhledna opláštěná měděnými plechy s krytou vyhlídkovou plošinou. V areálu je vystavená maketa chaty pod Dylení, jež byla zbořena v roce 1948. Pod rozhlednou je malá restaurace s kavárnou a nedaleko poutní kaple. 

Scházíme do obce a odbočujeme podél cyklostezky a značených tras (mj. EV13 Iron Curtain Trail) k hraničnímu přechodu Mýtina. Dále po červené do Hrozňatova. 

Bad Neualbenreuth
201122100440.jpg
201122122818.jpg
201122121924.jpg

km 72,0 

Hrozňatov

Obec nedaleko Chebu. Nad vesnicí se nachází barokní poutní areál Maria Loreto, k němuž vede křížová cesta z obce.  Z velmi špatného stavu byl rekonstruován v devadesátých letech. 

Přímo v obci se na výrazné ostrožně nachází Zámek starý Hrozňatov, přestavené z původně románského hrad Kingsberg. Současnou podobu však získal po přestavbě v 80. letech 19. století v pseudogotickém stylu. Památkou na původní hrad je hlavně Černá věž a zbytky hradeb. V současnosti je veřejnosti nepřístupný (2020).

Scházíme po silnici kolem zámku a pokračujeme po červené až do Chebu. Před městem cesta vese po asfaltové cyklostezce na náspu bývalé železniční trati Cheb - Slapany. 

Hroznatov

km 79,0

Cheb

Po červené značce přijdeme až na nádraží (vlakové i autobusové).

Za návštěvu určitě stojí Chebské náměstí se známým Špalíčkem – blokem jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených velmi úzkou Kramářskou uličkou. Nedaleko se nachází Chebský hrad s Černou věží.

Cheb
201110104713.JPG
bottom of page