etapa
PATNÁCTÁ
HIKING AROUND CZECHIA
is a hiking project to hike all around the Czech Republic. We don't hike directly on the border, but in it's proximity in order to see as much beautiful and interesting places as we can.
Every stage provides useful info for planning a hiking trip.
Meziměstí - Náchod
Broumovsko je krajem skalních měst, stolových hor a roztodivných útvarů, při jejichž pojmenování měli naši předkové hodně bujnou fantazii. Kolem celého Broumovského výběžku vede krásná hřebenovka po hraniční čáře.
vzdálenost: 83,6 km
doba: 3 dny
převýšení ↑ 2408 m
↓ 2499 m
nejvyšší bod: Ruprechtický Špičák
881 m
Plánování výletu
Do Meziměstí jezdí vlak přes Náchod ze Starkoče. Do Náchoda jezdí autobusy a ze Starkoče vlaky na Prahu, alternativně přes Hradec Králové.
Cestou je možné dostat se na vlak nebo autobus také v Hronově nebo sejít do Broumova.
Ve městech a obcích po cestě jsou možnosti - Meziměstí, Otovice, Božanov, Machov, Vysoká Srbská, Hronov, Náchod
Po hřebeni občas nějaký ten přístřešek.
Ve městech a obcích na trase jsou aspoň malé potraviny, často ale v neděli zavřené.
Ve vesnicích hlavně kolem Broumovských stěn je hospod a občerstvení celkem dost, ale ne přímo na trase.
Podél hraničního hřebene není kde nabrat ani koupit vodu. Myslete tedy na to dopředu a vyražte s dostatečnou zásobou.
Kolem Broumovských stěn je možné doplnit vodu ve vesnicích a občas v udržovaných studánkách.
Trasa
km 0,0
Meziměstí
Městečko leží na silnici mezi Broumovem a polským Mieroszowem poměrně blízko hranice.
Unikátní budova železniční stanice z konce 19. století patří mezi technické památky.
Kromě prodeje jízdenek a čekárny je uvnitř stálá železniční expozice a divadelní sál, který je svým umístěním uvnitř nádražní budovy v Evropě ojedinělý.
Vyrážíme po modré přes Vižnov na hřebenovou hraniční trasu (zelená)
km 10,7
Ruprechtický Špičák - 881 m
Ruprechtický špičák je nejvyšší horou Broumovské vrchoviny, CHKO Broumovsko, okresu Náchod a české části Javořích hor. Vrchol leží na území ČR, jen několik desítek metrů od Polské hranice.
Na vrcholu stojí od roku 2002 kovová rozhledna. Je volně přístupná a současně používaná jako vysílač. Stovka schodů nás dovede 22 metrů nad vrchol kopce a poskytne kruhový výhled do Česka i do Polska.
Pokrečujeme po zelené po hraničním hřebeni.
km 29.0
Ptačí vrch (Ptasi Szczyt) - 539 m
Na rozcestí pod vrcholem se kříží hraniční zelená trasa s modrou, jež přechází hranice. Kousek před ní je v údolí potůček s čistou vodou. Ta je po dlouhé době na hřebeni první možnost doplnění vody.
Z vrcholu se otevírá výhled. Pokračujeme dál po zelené na Otovice.
km 34,8
Otovice
Do vsi přicházíme kolem hraničního přechodu Otovice - Tlumaczów, kde najdeme i pár pohraničních obchůdků. Dříve tudy vedla i železnice, ale ta dnes končí v Broumově. V 18. století zde v souvislosti s těžbou vápna vznikaly vápenky, jež byly částečně obnovovány na počátku 20. století.
Pokračujeme po cyklostezce a po silnici do Božanova.
km 40,4
Kaple Panny Marie Lurdské v Božanově
V dlouhém Božanově odbočíme z hlavní silnice podle ukazatelů na poutní kapli. Ta byla nad vesnicí vystavěna v roce 1890 spolu s nedalekou křížovou cestou. Pod kaplí se nachází Mariánská studánka obestavěná cihlovým přístřeškem. V květnu 2022 je dost vyschlá. Voda se dá sehnat v nedalekém Božanově, kde je několik kempů a hospod.
Projdeme obcí a dáme se po žluté do Broumovských stěn.
km 47,0
Vyhlídka Koruna
Z rozcestí dojdeme mezi skalami až ke skalní hraně a vyhlídce se zábradlím, odkud vidíme hlavně na jihovýchod.
Vracíme se k rozcestí a dál po žluté, která vede celým skalním městem.
km 48,6
Kamenná brána
Kamenná brána patří mezi symboly Broumovských stěn. Je pět metrů široká a pět metrů vysoká a vytvořila ji eroze. Staří těchto pískovcových bloků se odhaduje na několik milónů let. Rozhlédnout se můžeme hlavně na Broumov a na sever k hranici s Polskem.
Vracíme se k rozcestí a dál po žluté, která vede celým skalním městem.
km 51,3
Božanovský Špičák - 773 m
Božanovský špičák je nejvyšším bodem Broumovských stěn. Žlutá značka kolem jeho vrcholu prochází úplným kamenným safari. Pískovcové veže a balvany jsou pojmenované podle zvířat, které svým tvarem připomínají. Vrcholové partie Božanovského Špičáku jsou součástí národní přírodní památky Polické stěny, která vznikla v roce 2009 vyčleněním z národní přírodní rezervace Broumovské stěny.
Pokračujeme dál po žluté a pak po červené do Machova.
km 58,4
Machov
Obec je jedním z výchozích bodů pro návštěvu Broumovských stěn a současně i polských Stolových hor. Na náměstí najdeme Mariánský sloup a pomník Jaroslava Foglara. V zimě jsou zde upravované běžecké lyžařské tratě a skokanské můstky. Z náměstí se vydáme po modré směrem na Krásnou vyhlídku a polskou Pstražnou.
km 61,1
Krásná vyhlídka
Nachází se na stolové hoře Bor pod Bledými skalami u polských hranic a je z ní vidět na českou stranu na Boumovské a Polické stěny, Machov či Polici nad Metují. Vyhlídka je přístupná po kovových schodech a je pod vrcholem skalní stěny, takže do Polska vidět není.
km 64,6
Pstrążna
Těsně za hranicemi prochází turistická značka kolem skanzenu v obci Pstrążna. Toto muzeum v přírodě vzniklo v roce 1984 jako součást Regionálního muzea ve Walbrzychu. Od roku 2006 je samostatnou kulturní institucí.
Stálá expozice sestává převážně z dřevěných lidových staveb a vybavení ukazující život předků. Skanzen je postavený ve svahu v nadmořské výšce 515 – 590 metrů. Na jeho úbočí byl nalezený uhelný důl, který je dnes již nefunkční.
Pokračujeme po modré na Závrchy a dál po červené přes vysokou Srbskou a Hronov až do Náchoda.
km 59,4
Studánka pod Borem
Na začátku stoupání k hranici a okraji Stolových hor se na kraj lesa nachází pěkně upravená studánka s přístřeškem.
km 68,7
Vysoká Srbská
Na hřebeni nad vesnicí stojí od roku 2020 nová ocelová rozhledna vysoká 18 metrů. Uvidíme z ní Krkonoše, Hejšovina, Bor, Orlické hory, Bludné skály, Broumovské stěny a Bezděkov. Nedaleko rozhledny je hospoda.
Pokračujeme po červené Cestou Psa Voříška do Hronova.
km 73,0
Hronov
V Hronově najdeme rodný dům Aloise Jiráska v upraveném parku s památníkem. Nedaleko stojí původně gotický kostel Všech Svatých. Kolem náměstí s Mariánským sloupem je několik obchodů a hospod. Jazdí tudy autobus i vlak.
Pokračujeme po červené do Náchoda
km 76,0
Signál - 501 m
Na plochém vrcholu stojí dřevěná rozhledna s ocelovým schodištěm z roku 2014. Z plošiny ve výšce 25 metrů můžeme vidět Jestřebí hory, Ostaš, Broumovské stěny, Góry Stołowe, Orlické hory (a za nimi při dobré viditelnosti vzdálený Králický Sněžník), Zvičinu a Krkonoše.
Poblíž rozhledny stojí dva pobořené pěchotní sruby.
km 83,6
Náchod
Náchodem prochází silniční tah do Polska a je tu významné vlakové nádraží. Název vznikl od toho, že se přes Náchod chodilo do Slezska a Německa (od roku 1945 do Polska). Protéká tudy řeka Metuje a historické jádro města je městskou památkovou zónou. V roce 2020 Náchod znovu získal titul lázeňského města. Dříve byl také významným textilním centrem.
Na vrchu nad vrchu nad městem stojí renesanční zámek.